środa, 27 listopada 2013

Hidetaka Nishiyama - "Karate sztuka walki pustą ręką"

Tym wpisem chciałbym zacząć nową serię wpisów, które będą traktować o naprawdę niewielu książkach, które moim zdaniem każdy szanujący się Karateka powinien posiadać.
Pierwszą książką, która zamierzam polecić jest "Karate sztuka walki pustą ręką" dzieło wielkiego i niestety już nieżyjącego Mistrza Hidetaka Nishiyama 10 dan (więcej o Senseiu Nishiyamie tutaj). Jest to książka, która będzie wam służyć jako źródło wiedzy przez cały czas uprawiania Karate.

Książka ta jest znakomitym przewodnikiem po świecie technik, poczynając od podstaw min: zarysu historycznego, systematyki, metodami treningów,  pozycji jak i podstawowych technik, po przez bardziej zaawansowane techniki i ich kombinacje, aż do poruszania tematyki trenowania kata i kumite. Jednym z bardziej interesujących rozdziałów jest część zatytułowana "karate jako samoobrona". W tej części przedstawione są praktyczne aspekty stosowania technik Karate w sytuacjach spotykanych w codziennym życiu np. obrona przed nożem lub pistoletem.Warto też napomnieć, że książka przedstawia s
posoby wykonania i wykorzystania przyrządów do treningu m.in. makiwary i przyrządy do rozciągania ciała.
To tylko jedne z ważniejszych aspektów zawartych w tym dziele, które od ponad 50 lat stanowi kompleksowe kompendium wiedzy dotyczącej praktykowania Karate Tradycyjnego.
Książka opatrzona jest ponad tysiącem ilustracji, które w znaczący sposób wpływają na łatwość przyswajania pokazywanych technik.

Pozwolę przytoczyć sobie tutaj opinię wystawioną przez Roberta Klaverkampa, UPI
"Pierwsza kompletna i najbardziej kompletna książka na temat orientalnych technik samoobrony bez użycia broni... W pełni ilustrowana instrukcja ze szczegółowymi wyjaśnieniami wszystkich podstaw karate"

Jest to książka, którą polecam wszystkim sympatykom Karate. Jednak zdobycie książki wiąże się z poszukiwaniami na serwisach aukcyjnych lub antykwariatach, spowodowane to jest zaprzestaniem druku książki i niemożności dostania jej na chwilę obecną w sklepach. Z własnych obserwacji wiem, że sporadycznie pojawia się ona na allegro. Jednakże przestrzegam przed zbytnim "napalaniem się" na zakup każdego egzemplarza na który się natrafi na ww. serwisie. Obecnie można częściej spotkać ceny rzędu 80-150 zł, jednakże odpowiednia cierpliwość i systematyka poszukiwać pozwoli nam na zakup tej książki w granicach do 50 zł 

Z ręką na sercu jestem w stanie zaręczyć, iż trud poczyniony w celu zdobycia książki opłaci się, bo jest to niepowtarzalna książka, która jako jedna z naprawdę niewielu może służyć jako przewodnik na całej Waszej Drodze Karate.

0 komentarze:

Prześlij komentarz