poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Kata - jaka jest jego rola

Ostatnio Iain Abernethy wrzucił na swój kanał filmik poświęcony roli kata w Karate i innych sztukach walki. O ile dla osób trenujących sztuki walki (szczególnie te o nastawieniu bardziej tradycyjnym) nie jest problem wskazanie, po co trenujemy kata, o tyle dla osób postronnych czasami stanowi to problem. Wiem to z własnego doświadczenia, bowiem ostatnio rodzić z klubu zadał mi pytanie "o te tańce" co dzieci robią na treningach :)

Oczywiście polecam obejrzeć filmik, niemniej jednak dla osób słabiej władającym językiem angielskim poniżej przestawię, krótkie jego podsumowanie. 

1. Ciągłość i systematyzacja wiedzy.

Kata - prawidłowo wykonane -  zawiera z sobie wiedzę/sylabus karate. Dzięki kata uczymy się pierwszych kombinacji technik, jak i ich łączenia. Ponadto każde kata stanowi jakąś logiczną i spójną całość, pozwalającą nam nie tylko wykonywania kata, jako ćwiczenia fizycznego, ale również uczenie się z niego. 
Dzięki ćwiczeniu kata, możemy nauczyć nasze ciało określonych ruchów i zachowań (pamięć mięśniowa), czego nie jesteśmy w stanie osiągnąć poprzez zapoznanie się z kata w postaci filmu czy książki.

2. Pozwala na trening indywidualny

Co do zasady w treningu kata nie potrzebujemy partnera. Możemy je ćwiczyć gdziekolwiek i kiedykolwiek. Nie wymaga od nas zabierania i posiadania jakiegokolwiek sprzętu, czy wyposażenia. Jedyne czego potrzebujemy to dobrej znajomości schematu i prawidłowego wyobrażenia o tym, co robimy (zastosowania techniki). 

3. Ćwiczenie nastawienia do walki 

Chodzi tutaj o to, że ćwicząc kata możemy stosować pełne zaangażowanie i siłę do naszego ataku/obrony. Powyższego natomiast nie możemy robić, gdy ćwiczymy z partnerem. Z założenia kata zawiera techniki samoobrony, a tym samym takie, które mogą wyrządzić szkodę naszemu przeciwnikowi. Ćwiczenie na 100% z partnerem kończyłoby się licznymi kontuzjami i bardzo niebezpiecznymi sytuacjami. 
Oczywiście trening z partnerem jest bardzo ważny i trzeba w taki sposób trenować rozwiązania w kata. Niemniej jednak taki trening musi być prowadzony z uwagą i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Tym samym nie może on zakładać pełnego zaangażowania i siły. Tylko więc odpowiednie ćwiczenie kata połączonego z bunkai daje nam cały obraz konkretnego Kata

0 komentarze:

Prześlij komentarz