piątek, 17 sierpnia 2018

Karate, a nowe technologie

 "Czasy się zmieniają, świat się zmienia, więc oczywiście sztuki walki też muszą się zmienić" (Gichin Funakoshi, "Karate-do moja droga").
Powyższy cytat najczęściej odnoszony jest do zmian jakie nastąpiły w technikach karate, pewnej ewolucji sztuki walki, choć moim zdaniem powinien być rozumiany trochę szerzej. 
Za czasów młodości G. Funakoshiego uczono karate w systemie 1 na 1 - jeden mistrz jeden uczeń. Sporadycznie - co zostało opisane ww. książce - na treningach było 2 uczniów. Następnie zaczęto wprowadzać karate do systemu edukacji w szkołach na Okinawie, a potem w Japonii. Mistrzowie zaczęli tworzyć swoje książki opisujące podstawy ich sztuki walki. 
Potem przyszedł czas M. Nakayamy i pierwszych międzynarodowych publikacji, jak i licznych filmów instruktażowych, a przez wiele lat ze względu na rozwój technologii zmieniała się jedynie forma ich zapisu i dystrybucji. 
W dzisiejszych czasach, z praktycznie nieograniczonym dostępem do internetu i zawartych w nim treści, możemy praktycznie bez przeszkód w każdym czasie sprawdzić interesującą nas kwestię związaną z karate. 

Poniżej chciałbym Wam przedstawić parę rozwiązań, z których sam korzystam, a które mogą bardzo wydatnie wpłynąć na Wasze karate. 

1. Nagrywaj siebie.
Rozwiązanie szczególnie polecane osobom, które trenują często same. Sam jestem taką osobom, bowiem nie zawsze mam możliwość trenowania z Sensei Larsem. Co za tym idzie mając na względzie jego uwagi staram się sam doskonalić moje karate. Powstaje jednak problem, jak sprawdzić czy wykonujemy dobrze technikę. Często jest bowiem tak, że o ile rozum wie jak technika powinna wyglądać, to jednak ciało wykonuje je błędnie. Można więc zostać w mylnym przeświadczeniu dobrze wykonanej techniki. 
Na ratunek przychodzi tutaj nasz smartphone, wystarczy zaopatrzyć się w statyw (tripod) za ok. 10 zł ustawić i zacząć nagrywać. Nagranie można sprawdzać od razu po wykonanej technice (kombinacji) i na bieżąco wprowadzać poprawki, albo zrobić to dopiero w domu. Szczególnie przy wykonaniu kata polecam odpalenie sobie symultaniczne wykonania jakiegoś mistrza i nasze, tak będzie o wiele łatwiej zobaczyć co robimy źle. 
Polecam nie kasować takich nagrań i gdzieś je trzymać. Zdarzyło mi się odnaleźć na chmurze jakieś zapomniane przeze mnie nagranie z czasów 1 kyu i mogłem gołym okiem zobaczyć, jak bardzo moje karate się rozwinęło od tamtego czasu.

2. Treningi online
a) Szczególnie przydatna metoda, w sytuacji gdy wyjeżdża się na studia. Często wtedy zmieniamy swoje miejsce zamieszkania, nie zawsze chcemy iść do innego klubu, a nadal chcemy trenować. 
Niestety będzie tutaj potrzebna wola naszego Senseia, który ułoży nam jakiś trening, my go wykonamy i nagramy na naszym telefonie, a następnie mu prześlemy (np. youtubem jako film niepubliczny). Możemy też wysyłać konkretne techniki, kombinacje czy kata. Wszystko zależy od naszego i drugiej osoby poziomu i zaangażowania. 
b) Można też trenować live. Od jednego Senseia z KWF słyszałem, że ma ucznia który wyjechał na studia. Osoba ta za nic nie chciała rezygnować z treningów, więc ze swoim Senseiem wpadli na pomysł treningów na Skype. W dojo została ustawiona kamerka internetowa, a trenujący miał możliwość praktycznie uczestniczenia w treningu, tak akby był na dojo. Zapomniałem dopytać, jak rozwiązali problem poprawiania techniki, ale zapewne użyli wyżej opisanej metody. 

3. Oglądaj, słuchaj i czytaj
Warto wykorzystywać youtube, jadąc autobusem możemy oglądać kata, drille do kumite. Możemy słuchać podcastów o karate i sztukach walki, czy czytać blogi. Ja sam często słucham podcastów podczas prac domowych czy na działce. W ten sposób podwójnie użytecznie pożytkuję czas i trenuję Shin (umysł).

a) Youtube:
Youtube jest teraz tak bogaty w filmiki o karate i sztuki walki, że wymienię te które najczęściej (ale nie wyłącznie oglądam). 
b) Podcasty: 
Tutaj dla  mnie niepodzielnie rządzi Iain Abernethy - https://iainabernethy.co.uk/audio

c) Blogi:  
Kolejność przypadkowa. Czytam je w zależności jak publikowane są treści. 

A Wy jak wykorzystujecie nowe technoligie w Waszym treningu ?  

0 komentarze:

Prześlij komentarz